arama

Kış Çiçekleri Nelerdir


Kış Çiçekleri Nelerdir? Her mevsimin kendine özgü çiçekleri bulunmaktadır. Yaz mevsiminin bu konuda cömert olduğunu söyleyebiliriz. Bu mevsimde birbirinden güzel çiçekler yetiştirilmektedir. Ancak, kış çiçeklerinin de bir hayli güzel olduğunu söylemek gerekir. Yaz aylarında insanların içini ısıtan rengarenk bahçelerin ve saksıların yerini kış mevsiminde bakımı daha kolay olan çiçekler almaktadır. Soğuk kış günlerinde insanlar yine de etraflarında birbirinden güzel çiçeklerin olmasını isterler. Çünkü, çiçek demek, aynı zamanda mutluluk demektir.

Bu noktada, kış aylarında da bakımı muhtemel çiçekler yer almaktadır. Her mevsim açan bahçe çiçeklerinin yanı sıra çok yıllık saksı çiçekleri, yaz kış kurumayan çiçekler ve daha fazlası bulunmaktadır. Çiçeklerin uzun ömürlü olması son derece önemlidir. Çünkü, canlı kalan çiçekler sayesinde çiçeklerin vermiş olduğu pozitif enerji artacaktır. Ancak, hava değişimi yüzünden çiçeklerin olumsuz etkilenmesi söz konusu olmaktadır. Bu noktada, kış aylarında çiçeklere iyi bakmanın bazı önemli hususları yer almaktadır. Kış Çiçeklerinin Özellikleri Nelerdir? Kış çiçekleri; en az yaz çiçekleri kadar harika özelliklere sahiptir. Rengarenk olduklarını söylemek gerekir. Kasımpatılar başta olmak üzere kardelenler, çuha çiçekleri, açelyalar, şebboylar, sümbüller ve daha birçok kış çiçeği yer almaktadır. Bu tür çiçeklerin hem kokuları hem de cıvıl cıvıl renklerinden dolayı beğeni topladığını söylemek gerekir. Kasımpatı Otsu ve çok yıllık bir bitki türü olmasıyla dikkat çekmektedir. Hem balkonlarda hem de bahçelerde yetiştirilmesi mümkündür. Eksi 30 dereceye kadar dayanıklı olduğunu söylemek gerekir. Papatyagiller familyasından olan bu çiçek; en çok sarı renginde olmasıyla dikkat çekmektedir. Ancak, sarı renginin dışında mor, kırmızı ve beyaz gibi renklerinin de olduğunu söylemek gerekir. 50-150 cm arası yüksekliğe sahip olan bu çiçeklerin ne kadar güzel olduğunu söylemeye gerek yok! Ancak, güzellikleri kadar bakımlarından da bahsetmek şarttır. Bu çiçeğin herhangi bir toprak sorunu bulunmaz. Ayrıca, güneş ışığını doğrudan almayan yerlerde daha iyi büyüdüğünü söylemek gerekir. Bu yüzden, yarı güneşli veya yarı gölge alanlarda yetiştirilmeleri tavsiye edilmektedir. Sık sık su isteyen kasımpatılara sıklıkla dokunulması ise yanlış bir tercih olacaktır. Kardelen Kış çiçeklerinin en bilinenleri arasında kardelen yer almaktadır.

Nergisgiller familyasının üyesi olan bu çiçek; eksi 15 derecedeki ortama dahi dayanıklıdır. Ancak, evde bakıldığı hallerde ortam sıcaklığının 12 derecenin altına düşmemesi tavsiye edilmektedir. Yılın açan ilk çiçeği olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. Eşsiz bir beyazlığa sahip olması ile taraflı tarafsız herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Kardelenlerin ideal yetişme şartları; 900-1800 metre arası yüksekliğe sahip, nemli ve humuslu toprak olmakla beraber doğrudan güneş almayan yerlerde gönül rahatlığıyla büyüdüğünü söylemek gerekir.

Aynı zamanda, çok fazla su isteği olmamasıyla bilinmektedir. Bunun yanı sıra, tıpkı kasımpatı gibi nazik ve hassas bir çiçektir. Bu yüzden, dokunulmayı fazla istemediğini belirtmek gerekir. Nergis Belki de en güzel kış çiçeklerinin başında gelmektedir. Sıra dışı bir güzelliğe sahip olduğunu herkes söyler. Sarı ve beyaz tonlarında olmasıyla göz doldurmaktadır. Suyu iyi süzdüren topraklarda çok iyi yetişmektedir. Kil miktarı fazla, taban suyu yüksek ve aynı zamanda asitli toprakları sevmediğini söylemek gerekir. Ayrıca, iyi bir şekilde gelişmesi için doğrudan güneş almayan ortamlarda olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, üç dört günde bir olmak üzere sulanması tavsiye edilmektedir. Nergis çiçeğine sahip olanlar, bu çiçeğe bahçelerinde baktıkları takdirde sulamalarına dahi gerek kalmayacaktır. Çünkü, bu çiçeğin tüm ihtiyaçlarını tek başlarına karşılaması söz konusudur. Bir başka deyişle, kendi kendisine yetmesini bilen bir çiçektir. Şebboy Turpgiller familyasından olmakla beraber iki veya çok yıllık otsu bitkiler olduklarını söylemek gerekir. 50-80 cm arası uzamaları söz konusu olmaktadır. Yetiştiği toprakların bazı özellikleri bulunmaktadır. Her şeyden önce, besin miktarı bakımından zengin toprakları sevdiklerini söylemek gerekir. Bunun yanı sıra, kaliteli ve koyu renkli topraklarda yetişmeye uygundur. Diğer kış çiçeklerinin tam aksine soğuk havaya o kadar dayanıklı değildir. 10 dereceye kadar sıcaklık istemektedir. Şebboy çiçeği; evde bakıldığı takdirde bir gün dinlendirilmiş suyla sulanmalıdır. Çuha Çiçeği En çok rastlanılan kış çiçeklerinden birisidir. Farklı renklere sahiptir.

Bu çiçeğin de belirli sıcaklık aralıklarını istediğini söylemek gerekir. Çiçeğin sorunsuz olarak yetişmesini isteyenlerin 14-15 derece sıcaklık ortamını sağlaması şarttır. Aynı zamanda, doğrudan güneş ışığını sevmeyen bir çiçek olduğunu söylemek gerekir. Güneş ışığını dolaylı yoldan alması gerekmektedir. Çuha çiçeği; diğer kış çiçeklerinin aksine suya bağımlıdır. Kış aylarında susuz bırakıldığı takdirde canlılığını kaybedecektir.

Oda sıcaklığına sahip suyla sulanmalıdır. Buna ek olarak, tipik bir kış çiçeği değildir. Soğuğa dayanıklı olmamakla beraber çok soğuk ortamlarda varlığını devam ettiremez. Sıklamen Çiçeği Çuha çiçeği ile aynı familyadan olmasına rağmen farklı özelliklere sahiptir. Yetişmesi için en uygun toprak türleri; asidik ve kireçsiz topraklardır.

Ayrıca, güneş ışığına karşı hassastır. Güneş ışığından tamamen kaçmamalıdır. Bir başka deyişle, tamamen karanlıkta kalması son derece risklidir. Sıklamen çiçeği; kış çiçeği olmanın hakkını vermektedir. Soğuk ortamları sever. Ancak, ortam sıcaklığı 15 derecenin altına düştüğü takdirde canlılığını kaybedecektir. Çiçek açtığı dönemlerde suya çok fazla ihtiyaç duyar. Ancak, sulama sırasında çiçeğin yapraklarına su değdirilmemelidir. Saksının tabağında hiçbir şekilde su kalmamalıdır. Bunlara dikkat edildiği takdirde yaşam alanlarında sıklamen çiçeğine yer verilebilir. Açelya İsmi çok fazla duyulan açelya; fundagiller familyasına aittir. Eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Ancak, doğrudan güneş ışığını hiçbir şekilde sevmez. Birçok kış çiçeğinde olduğu gibi soğuk havalarda da çiçek açmaktadır. Fakat, ani hava değişimleri söz konusu olduğunda bu durumdan etkilenir. -20 ile -35 derece arasındaki soğuk havalara karşı dayanıklı olan bir çiçektir. Açelya; bilhassa kış aylarında kesinlikle susuz bırakılmamalıdır. Ayrıca, suyun oda sıcaklığında olmasına çok dikkat edilmelidir. Bu çiçeğin özellikle bahçe ortamı için ideal olduğunu söyleyebiliriz. Ev ortamında bakılmak istendiği takdirde ise çiçek için uygun ortamlar sağlanmalıdır. Hercai Menekşe Menekşegiller familyasına ait olan bir çiçektir. İki yıllık veya çok yıllık bir bitkidir. Bahçelerde, balkonlarda veya cam önlerinde yetişmeleri söz konusudur. Hercai menekşe; birçok kış çiçeği gibi -20 dereceye kadar dayanıklıdır. Her toprağa dayanıklı olması da farklı bir avantaj olarak dikkat çekmektedir. Boyu 20 cm’e ulaşmaktadır. Bu çiçeğin su ihtiyacının çok fazla olmadığı bilinmektedir. Ancak, yine de toprağının kuru kalmamasına çok dikkat edilmelidir. Toprağı kurumaya yüz tuttuğu hallerde çiçeğe su vermek doğru bir karar olacaktır. Hercai menekşe; diğer kış çiçekleri kadar hassas değildir. Bu yüzden, dokunularak sevilebilir.

Ayrıca, çok güzel ve bilhassa dekorasyon konusunda en iyisini vaat eden bir çiçek olduğunu söylemek şarttır. Karanfil Çok yıllık bir bitki türü olmasıyla dikkat çekmektedir. Oldukça güzel bir kokuya sahiptir. Kış soğuklarına karşı en dayanıklı çiçek olmasıyla bilinmektedir. -17 ila -40 arasındaki soğuklara rahatlıkla dayanmaktadır.

Her çiçek gibi sulamaya ihtiyaç duymaktadır. Ancak, sulama işlemi, toprağı çok fazla kurumadan yapılmamalıdır. Toprağın gerçekten kurumasıyla beraber sulama işlemleri vakit kaybetmeden yapılmalıdır.