arama

Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır


Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır?
Yaşam alanlarını daha güzel ve şık hale getiren çiçeklerin bakımı da son derece önemli bir husustur. Birçok kadın; günlük hayat içerisinde vakit ayıramadıklarından dolayı bakımı kolay olan çiçeklere yer vermeyi tercih ederler. Bu noktada, bakımı kolay olan salon çiçekleri nelerdir sorusu birçok kişinin aklında bulunmaktadır.

Çiçekler; kapalı ortamlara canlılık getirmesinden dolayı tercih edilmektedir. Evinde daralanlar, kendisini kötü hissedenler başta olmak üzere güzel bir salon çiçeği almayı düşünenler için hem bakımı kolay olan hem de güzelliğiyle herkesi büyüleyecek salon çiçeklerine yer vermeyi uygun buluyoruz.

Bakımı Kolay Salon Çiçekleri Nelerdir?
Salon çiçeklerinin odalara dekorasyon açısından çok fazla şey kattığını söylemek gerekir. Bu çiçeklerin başında orkide gelmektedir. Uzun ömürlü olan ve yılda iki kez açan orkide; bilinen en doğal çiçeklerin birisidir. Güzelliği ve asilliği simgeleyen orkide; aynı zamanda huzur vermesinden dolayı tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra, orkidenin bakımının da oldukça kolay olduğu bilinmektedir. Orkide dışında barış çiçeği olarak bilinen spathiphyllum; bakımı çok basit ve zevkli çiçekler arasında yer almaktadır. Uzun yeşil yapraklı ve beyaz çiçekli bir zambak türü olan barış çiçeğinin ilgilenilmesi gereken bir çiçek türü olduğunu söylemek gerekir. Bu çiçek türü; bahar aylarında çiçek açmasından dolayı tercih edilmektedir. Aynı zamanda, yüksek sıcaklığı ve soğuğu sevmeyen bir çiçek türü olduğunu ifade etmek gerekir.

Salon çiçekleri; şıklık ve görüntü bakımından birçok kişinin tercihi olmaktadır. Hem kişinin hem de yaşam alanının havasını değiştirmektedir. Bu tür çiçeklerin başında yucca gelmektedir. Her ortama uyum sağlayabilen tropikal salon bitkisi; bilhassa salonlarına farklı bir hava katmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Rüzgarsız, ışık alabilen fakat güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalmayacağı bölgeleri tercih eden bir çiçek türüdür.

Kaktüs; yine bakımı oldukça kolay çiçekler arasında bulunmaktadır. Kaktüsün bilhassa Instagram ile beraber çok popüler hale geldiğini söylemek gerekir. Yeşilin her tonunda olan ve bağımsız bir bitki oluşuyla dikkat çeken kaktüs; su tutabilen yapısı ile beğeni toplamaktadır. Bu yüzden, kaktüsün herhangi bir sulama ihtiyacı olmadığını söylemek gerekir. Bir başka deyişle, kaktüs; kendi ayakları üzerinde durabilen bir bitkidir. Bunun dışında, çiçek bakmaya ve ilgilenmeye vaktim yok diyenler için yapay salon çiçeklerinin doğru tercih olacağını ifade etmek gerekir. Oldukça gerçekçi bir görüntüsü olan yapay salon çiçekleriyle isteyen herkes salonunu süsleyebilir.

Gül Bakımı Nasıl Yapılır?
Güllerin en çok tercih edilen çiçeklerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Hem yaşam alanlarında hem de bahçelerde sevilerek kullanılırlar. Hem zarif hem de asil olmasından dolayı beğeni toplamaktadır. Bunun yanı sıra, muazzam yapıları ve kendilerine özgü hoş bir kokuları yer almaktadır. Güllerin sayısız çeşidi bulunmaktadır. Bu noktada, gül yetiştirmeyi düşünenlerin her şeyden önce gül bakımına dair bilgi edinmesi gerekmektedir.

Kusursuz bir gül bakımı arzu edenlerin ilk olarak bu güzel çiçeğin nasıl bir ortamda yetiştirilmesine dair doğru bilgilere sahip olması gerekir. Bu hususa dikkat edilmediği takdirde istenilen verim elde edilmeyecektir. Ayrıca, gül bakımı ve hastalıkları konusunda da bilgi sahibi olunmalıdır. Gül bakımının birtakım püf noktaları yer almaktadır. Güllerin güneş ışığından olabildiğince çok yararlanması şarttır. Güller; güneş ışığına doğrudan maruz kalsa dahi herhangi bir zarara uğramayacaktır. Bunun yanı sıra, sıcaklık ne kadar artarsa artsın güllerin gelişimi o kadar olumlu etkilenecektir. Bu bağlamda, en az 16 derece olan yerlerde güllerin yetiştirilmesi gerekmektedir.

Gülün en iyi şekilde yetiştirilmesi için bağıl neme ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda, gül bakımının hem bahçede hem de vazoda yapılması gerektiği hususunda doğru sulama tekniklerinin bilinmesi gerekir. Buna ek olarak, güllerin sulanması sırasında hem sapların hem de dikenlerin sulanması şarttır. Ancak, yapraklarının dökülmemesi adına çiçeklerin üzerine herhangi bir sulama yapılmaması gerekir. Toprağın her zaman nemli olması son derece önemlidir. Taze killi- tınlı toprak kesinlikle tercih edilmemelidir.

Vazodaki gül bakımının yanı sıra bahçedeki gül bakımının da bir hayli önemli olduğunu söylemek gerekir. Gül dikim süreci başta olmak üzere gül bakımı ve budanması gibi hususların iyi bilinmesi şarttır. Vazoda veya buket olarak tercih edilecek olan güllerin en iyi hediye seçeneklerinden birisi olduğunu söylemeliyiz. Güllerin nasıl dikildiği önem taşıyan başka bir husustur. Gül dikmek isteyenlerin bilhassa sonbahar veya ilkbahar aylarını tercih etmesi gerekir. Kış aylarının gül dikilmesi için doğru bir zaman olmadığı bilinmektedir. Kış aylarında toprağın elverişli olmamasının yanı sıra gül fidanlarının istenildiği kadar verimli olmamasına da rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra, gül fidanlarının dikilmesi için derinliği 60 cm, çapı ise 40 cm olması istenilen çukurlar açılmalıdır. Bir sonraki aşamada ise güllerin nasıl açması gerektiği öğrenilmelidir.

Son olarak, gül bakımının hem evde hem de bahçede farklı özellikler taşıdığını söylemek gerekir. Bahçedeki çiçeklerin budanmasının çok sık yapılması şarttır. Düzenli olarak yapılan bahçe budamaları sayesinde güller istenilen görüntüye kavuşacaktır. Aynı zamanda, kaliteli ve canlı güller için sonbahar sonunda ve kış bitiminde budama yapmak gerekir. Bu işlemler sayesinde verimi arttırma, gençleştirme, kaliteyi yükseltme ve form verme gibi hususlar söz konusu olacaktır. Buna ek olarak, gül yetiştirmek isteyenlerin gülün nasıl çoğaltılması gerektiğine dair bilgi sahibi olması şarttır. Gülün çoğaltılması için tohum, çelik ve aşı yöntemleri tercih edilmektedir.

Orkide Bakımı Nasıl Olmalı?
Yaşam alanlarında en çok tercih edilen çiçeklerden birisi orkide olmaktadır. Bu noktada, çiçek yetiştirmenin zorluklarının hafife alındığını söylemek gerekir. Çiçek yetiştirmek; yalnızca çiçek sulamaktan ibaret değildir. Daha ciddi ve zor bir bakım süreci gereklidir. Orkide çiçeği alınacağı zaman dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu noktada, çiçeğin goncalı, yeşil ve dik yapraklı olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü, gonca sayısı ile çiçeğin ömrü arasında doğru orantı bulunmaktadır.

Orkide çiçekleri; bazı durumlarda bakıma ihtiyaç duyduğunu göstermektedir. Orkide çiçeklerinin yapraklarında leke olması bu çiçeklerin hasta olduğunu veya fazla güneşe maruz kalmaktan kaynaklı olarak yanmış olduğunu gösteren bir husus olmaktadır. Bu noktada, çiçeklerde herhangi bir leke olmamasına dikkat etmek gerekir. Buna ek olarak, orkidelerin köklerinin kontrol edilmesi şarttır. Koyu kahverengi veya siyaha yakın renklere sahip köklerin ölü kökler olduğunu söylemek gerekir. Orkide için tercih edilecek olan saksının da önemli olduğu bilinmektedir. Bu noktada, orkide sahiplerine şeffaf saksı önerilmektedir. Şeffaf renkli saksılar sayesinde orkide çiçeğinin üst kısımları kadar köklerinin de güneş ışığına ihtiyaç duyması söz konusu olacaktır.

Orkidelerin saksıları için 10-12 cm ölçülerinde saksıların tercih edilmesi doğru olacaktır. Bunun yanı sıra, orkide çiçeğinin bulunduğu toprak karışımının bozulduğu hallerde veya orkidenin kökleri normalden fazla geliştiyse saksıyı değiştirmek gerekecektir. Bu aşamada daha büyük bir saksının tercih edilmesi doğru olacaktır.

Son olarak, orkide çiçeklerinin evin neresinde konumlandırılması gerektiğinin de önemli bir husus olduğunu söylemek gerekir. Evin direkt olarak güneş ışığı almayan, cama yakın yerlerinde konumlandırılması doğru olacaktır.